To wiedza, która może uratować komuś zdrowie a nawet życie. Jak udzielić pierwszej pomocy i jak zachować “zimną krew” w sytuacji zagrożenia?- to wiedzą już adwokaci, którzy wzięli udział w profesjonalnych warsztatach zorganizowanych przez ratowników medycznych. To pierwsza taka akcja w Bydgoszczy, która ma nie tylko zwiększyć wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, ale też bezpieczeństwo w sądach.

– Sąd jest takim miejscem podwyższonego ryzyka, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo, że może się coś wydarzyć. Jest dużo stresu, nerwów i może to spowodować zawał serca, może dojść do zatrzymania krążenia i wtedy musi być szybko udzielona pomoc – podkreśla Maciej Romaniuk z Fundacji “Just Save It”.

– Mieliśmy taką sytuację, kiedy jeden z naszych kolegów uratował na korytarzu sądowym życie innemu koledze. Dla mnie jest zaskoczeniem, że ten ucisk musi być taki silny, głęboki mówi Justyna Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

– Nauczyłem się wiedzy, którą powinienem znać o wiele wcześniej. Jest to wiedza niezbędna, która w sytuacji nagłej, której nie możemy przewidzieć, jest w stanie uratować zdrowie lub życie. Pewną inspiracją dla mnie i dla innych adwokatów było to, że około rok temu jeden z naszych kolegów uratował życie kobiety, która topiła się w Bydgoszczy w Brdzie – wyznaje Jarosław Wyrębski, adwokat.

– Są potrzebne takie akcje. Pokazują i uświadamiają potrzebę udzielania pierwszej pomocy; wskazują, w jaki sposób mamy się zachować: że mamy zachować zimną krew, aby pomóc osobom poszkodowanym – przyznaje Monika Wiśniewska, adwokat.

autor: Agata Chyłka

Dziękujemy za pomoc w realizacji wydarzenia mecenas Monice Wiśniewskiej, Sandrze Olwert – instruktor, Wojtkowi Nowackiemu – zdjęcia, Dział usług i szkoleń WSPR Bydgoszcz.

galeria